Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie przyznał mi na stałe znacznego stopnia niepełnosprawności, a tylko okresowo do końca września. W ubiegłym roku przeszedłem zawał serca. Czy jest szansa na zmianę orzeczenia przez sąd? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – z art. 2 pkt 10 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, że niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodująca niezdolność do pracy. Z art. 4 tej ustawy wynika z kolei, że do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji (ust. 1). Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:

1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej,

2) zatrudnienia w formie telepracy.

Warto zwrócić uwagę na stanowisko zawarte w wyroku Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie z 17 stycznia 2022 r., sygn. akt IX U 235/21. Sąd analizował kwestię przyznania znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Sąd powołał dowód z opinii biegłego z zakresu kardiologii i chorób wewnętrznych, że zgłoszone przez odwołującego się naruszenia sprawności organizmu miały związek właśnie z chorobami serca. Biegły wyraził ocenę, że choroby mają charakter znacznego stopnia niepełnosprawności, ale tylko okresowo. Wskazał na podjęte leczenie, rehabilitację, które to działania docelowo dają nawet możliwość zmiany stopnia niepełnosprawności na stopień umiarkowany. Sąd stwierdził, że w chwili wydania zaskarżonego orzeczenia nie ma pewności, czy do takiej poprawy dojdzie, ale skoro istnieje prawdopodobieństwo, że może nastąpić – to przyznany stopień niepełnosprawności ma charakter okresowy. Po upływie jego terminu nastąpi ponowna ocena stanu zdrowia odwołującego się, co oczywiście nie wyklucza możliwości ponownego przyznania stopnia znacznego, jeżeli poprawa nie wystąpi. Finalnie sąd uznał, że decyzja wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności jest prawidłowa.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 marca 2022 r., autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR