Fiskus skraca czas zwrotu VAT

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lip 27, 2022

W maju 2022 r. skarbówka realizowała zwroty w ciągu 35 dni w sytuacjach, w których maksymalny czas to 60 dni – podał wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację. Wyjaśnił też, że w przypadku wykorzystywania mechanizmu autozwrotu podatnicy otrzymywali podatek średnio w 11 dni, liczone od dnia zatwierdzenia deklaracji VAT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Chodzi o wdrożoną w tym roku w systemach informatycznych urzędów skarbowych funkcjonalność AUTO ZWROT, która pozwala na automatyczne badanie zasadności zwrotów oraz automatyczny przelew na rachunek bankowy. Dotyczy to jednak tylko zwrotów VAT do kwoty 5 tys. zł.

Artur Soboń podał te dane, bo poseł, który wystąpił z interpelacją, pytał, dlaczego przedsiębiorcy tak długo czekają na zwrot podatku. Wiceminister wyjaśnił, że zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług terminy są terminami maksymalnymi (jeżeli nie zachodzą przesłanki do przedłużenia terminu zwrotu VAT). Podatnik może więc otrzymać VAT znacznie wcześniej, jeżeli zasadność zwrotu zostanie zweryfikowana i nie będzie budziła wątpliwości organu.

Wiceminister przypomniał, że podstawowy termin zwrotu podatku to 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Dodatkowo ustawa o VAT przewiduje terminy wynoszące odpowiednio 15, 25 (w tym również zwrot na rachunek VAT), 40 oraz 180 dni. Ich zastosowanie uzależnione jest co do zasady od sytuacji podatkowej podatnika.

– Od 1 stycznia 2022 r. w Polsce wprowadzono dwa dodatkowe preferencyjne terminy zwrotu VAT: są to szybki zwrot VAT w terminie 15 dni dla tzw. podatników bezgotówkowych oraz zwrot w terminie 40 dni dla przedsiębiorców wystawiających faktury w fakultatywnym Krajowym Systemie e-Faktur – zwrócił uwagę Artur Soboń. Dodał, że wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur elektronicznych przetwarzanych za pośrednictwem KSeF przyczyni się do zwiększenia automatyzacji procesów.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 lipca 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR