Jeżeli spółka komandytowa powstała z przekształcenia spółki jawnej będącej również podatnikiem CIT, to i tak 19-proc. PIT od przychodów komplementariusza może być pomniejszony tylko o tę część daniny spółki, która przypada na okres po przekształceniu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spytała o to spółka jawna od 2022 r. stała się podatnikiem CIT i w związku z tym co miesiąc płaciła zaliczki na ten podatek. Jej wspólnikami są osoby fizyczne oraz kontrolowana przez jedną z nich spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozważano przekształcenie spółki jawnej w komandytową, na podstawie art. 551 par. 1 kodeksu spółek handlowych. Doszłoby do tego w trakcie 2022 r.

Po przekształceniu osoby fizyczne zostałyby komplementariuszami, a spółka z o.o. komandytariuszem nowego podmiotu. Spółka jawna skorzystałaby z uprawnienia, o którym mowa w art. 12 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.) i nie zamykałaby ani nie otwierała ksiąg rachunkowych.

W 2023 r. wspólnicy wypłaciliby sobie zysk osiągnięty w 2022 r. Spółka uważała, że wypłacając go osobom fizycznym, będzie mogła jako płatnik pomniejszyć zryczałtowany 19-proc. PIT o całość CIT należnego za 2022 r., w trybie określonym w art. 30a ust. 6a ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że zryczałtowany podatek od przychodów komplementariusza z udziału w zyskach spółki komandytowej pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki za rok podatkowy, z którego przychód z udziału w zysku został uzyskany.

Spółka uważała, że odliczenie, o którym mowa w art. 30a ust. 6a ustawy o PIT, będzie dotyczyć całości zaliczek na CIT wpłaconych w 2022 r. i całości podatku należnego za ten rok podatkowy.

Tłumaczyła, że skoro nie dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych, to będzie ona kontynuować rok podatkowy przekształconego podmiotu (spółki jawnej) i przejmie wszystkie przynależne mu prawa i obowiązki. Będzie to dotyczyć również obowiązku rozliczenia się z CIT za cały 2022 r. Zatem wpłacone przez spółkę jawną zaliczki na podatek dochodowy będzie można uznać za zaliczki wpłacone na poczet podatku spółki komandytowej – argumentowała.

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 9 września 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.575.2022.3.BS).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 września 2022 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR