Hulajnogi i skutery elektryczne bez ulgi

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

gru 1, 2022

Niepełnosprawni, którzy kupią skuter trójkołowy lub hulajnogę elektryczną z siodełkiem, nie odliczą w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesionych wydatków. Odjąć mogliby tylko koszty przystosowania takiego pojazdu do swoich potrzeb. Tak wynika z dwóch interpretacji zmieniających wydanych przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

W obu przypadkach sytuacja była bardzo podobna, bo pytania zadali niepełnosprawni podatnicy, którzy kupili takie pojazdy, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Obaj bowiem, z uwagi na przebyte urazy i operacje, a w konsekwencji zły stan zdrowia, nie mogą swobodnie się przemieszczać.

We wnioskach o interpretację argumentowali, że wydatki poniesione na zakup odpowiednio trójkołowego skutera elektrycznego i hulajnogi elektrycznej z siodełkiem powinny być odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o wydatkach poniesionych na „zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności”.

W obu sprawach dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość takiego odliczenia (interpretacje indywidualne z 9 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT2- -2.4011.257.2019.3.BK, i z 26 czerwca 2020 r. 0112- KDIL2-1.4011.273.2020. 2.TR).

Potem jednak szef KAS przeanalizował te odpowiedzi i je zmienił. Takie prawo daje mu art. 14e par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 grudnia 2022 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR