Pracowałam do niedawna w niewielkiej firmie. Pracodawca zmarł, działalność nie jest dalej prowadzona. Jestem w ciąży. Czy otrzymam jakieś świadczenia? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Tak – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Obecnie taką możliwość dają przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. Zgodnie z art. 35 tej ustawy zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

1) wskutek śmierci, ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

2) z naruszeniem przepisów prawa stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Ponadto ubezpieczonej będącej pracownicą, której umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy lub z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Z kolei ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę nie została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

Była pracownica, mimo że obecnie nie jest ubezpieczona, do dnia porodu będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 czerwca 2023 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR