Zmiana zasad obliczania różnic kursowych

GAZETA PODATKOWA (2011-09-15), autor: Ewa Kowalska , oprac.: GR

wrz 15, 2011

Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób prawnych (Dz. U. nr 178, poz. 1059) znowelizowała m.in. art. 24c ust. 4 ustawy o pdof oraz art. 15 ust. 4 ustawy o pdop, które regulują kwestię kursów walut uwzględnianych przy obliczaniu różnic kursowych – informuje Gazeta Podatkowa.

Ze znowelizowanych przepisów wynika, że w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań w walucie obcej, przy obliczaniu różnic kursowych trzeba uwzględniać kursy faktycznie zastosowane. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosować należy kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Inną ważną zmianą wprowadzoną przez ustawę nowelizującą jest prawo do rezygnacji z rachunkowej metody ustalania różnic kursowych, określonej w art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop niezależnie od czasu jej stosowania. Jest to możliwe w razie połączenia lub podziału podmiotów. W takim przypadku podmiot będzie obowiązany zawiadomić o tym, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie 30 dni od daty dokonanego połączenia lub podziału.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Więcej w Gazecie Podatkowej z dnia 15 września 2011 r.