Jeżeli faktura za terapię niepełnosprawnego dziecka jest wystawiona na matkę, to wydatku z tego tytułu nie potrąci ojciec – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Rodzice, którzy w ramach ulgi rehabilitacyjnej chcą odliczyć od dochodu (przychodu) tzw. koszty nielimitowane (np. na zabiegi i turnusy rehabilitacyjne), muszą udokumentować wydatek. Mogą do tego posłużyć np.: faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego, jeżeli tylko wynika z nich, kto, kiedy, komu, ile oraz za co zapłacił.

Dokument stwierdzający poniesienie wydatku uprawniającego do ulgi rehabilitacyjnej może zostać wystawiony na osobę niepełnosprawną lub na podatnika, który ma na utrzymaniu taką osobę.

Jeżeli jednak dokument jest wystawiony na jednego z rodziców, to drugi rodzic nie może odliczyć na tej podstawie wydatku – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Otrzymał ją mężczyzna, który chciał potrącić wydatki poniesione m.in. na terapię logopedyczną i integracji sensorycznej dla swojego autystycznego i niepełnosprawnego dziecka. Na każdej fakturze było napisane, że chodzi o terapię dziecka. Problem polegał na tym, że wszystkie te faktury były wystawione na żonę podatnika, a nie na niego samego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 22 kwietnia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.173.2024.2.KR) uznał, że w takiej sytuacji ojciec dziecka nie może ich odliczyć, bo nie ma dokumentu, który potwierdzałby, że sam poniósł ten wydatek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 kwietnia 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.:; GR