Papiery prywatyzowanej firmy bez ulg

Rzeczpospolita (2011-11-14), autor: mpa , oprac.: GR

lis 14, 2011

Pracownik, który sprzeda akcje otrzymane w wyniku prywatyzacji swojej firmy, płaci 19 proc. PIT – informuje Rzeczpospolita.

Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji (IPTPB2/415-470/11-4/AK ) w odpowiedzi na pytanie mężczyzny, który w 1995 r. otrzymał akcje pracownicze swojej firmy. Papiery były w ofercie publicznej i są notowane na GPW od 1995 r. Cena nominalna jednej akcji wynosi 9 zł, ale wnioskodawca zapłacił za nie po 4,50 zł. Obecnie chce je sprzedać i pyta, czy będzie się musiał rozliczyć z fiskusem.

Dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej przypomniał, że w myśl art. 30b ust. 1 ustawy o PIT od dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych należy zapłacić 19 proc. podatku. Trzeba go wykazać w formularzu PIT-38 składanym do końca kwietnia następnego roku.

Jednocześnie dochód ze sprzedaży akcji nabytych przed 2004 r. korzystał ze zwolnienia podatkowego, jeżeli spełnione zostały dwa warunki. Po pierwsze, papiery te musiały być dopuszczone do obrotu publicznego. Po drugie, musiały być nabyte m.in. na podstawie publicznej oferty lub na Giełdzie Papierów Wartościowych.
W sytuacji, w której wnioskodawca nabył akcje spółki w trybie oferty dla pracowników, w związku z prywatyzacją spółki przez Skarb Państwa, nie zostały one zakupione na podstawie publicznej oferty ani na giełdzie.

Na tej podstawie dyrektor izby uznał, że dochód ze sprzedaży tych akcji podlega opodatkowaniu, gdyż nie zostały spełnione warunki zwolnienia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 listopada 2011 r.