Macierzyński zapewni zasiłek

Rzeczpospolita (2011-11-30), autor: Radosław Kaczmarek , oprac.: GR

lis 30, 2011

Prowadzący działalność gospodarczą czeka na zasiłek aż 90 dni. Do tego okresu można doliczyć czas pobierania świadczenia po urodzeniu dziecka – czytamy w Rzeczpospolitej.

Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat. Do ubezpieczenia chorobowego po trzymiesięcznej przerwie ponownie zgłosiłam się od 1 czerwca 2011. Od 11 czerwca do 28 października 2011 pobierałam zasiłek macierzyński. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 23 listopada br. Czy to prawda, że nie dostanę zasiłku chorobowego, bo nie płaciłam składki chorobowej przez 90 dni – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.

Czytelniczka nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego od 11 czerwca br. Co prawda posiadała wtedy tylko dziesięć dni dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma wymogu 90-dniowego okresu wyczekiwania na zasiłek.

Wątpliwości powstały, gdy zachorowała po tym, jak skończył jej się zasiłek macierzyński. Tutaj już wiadome jest że musi mieć 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Obawy o brak świadczenia za czas choroby są jednak bezpodstawne. Decydujący jest fakt, że przez 140 dni pobierała zasiłek macierzyński. Jak bowiem wyjaśnił ZUS, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego należy traktować tak jak okres ubezpieczenia chorobowego, niezależnie od tytułu, z którego zasiłek ten przysługuje.

Zatem w przypadku czytelniczki, która z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opłaciła składkę na ubezpieczenie chorobowe tylko za 35 dni, okres jej ubezpieczenia chorobowego wynosi aż 175 dni. Okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego nie można pominąć, mimo że za ten czas nie płaciła ona składek na ubezpieczenia społeczne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 listopada 2011 r.