Ulga rehabilitacyjna – jak to działa?

www.niepelnosprawni.pl (2012-01-23), autor: Beata Rędziak , oprac.: GR

sty 23, 2012

Podatnik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, w zeznaniu podatkowym za 2011 rok ponownie ma prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Przeczytaj, które wydatki podlegają uldze i jakie dokumenty przedstawić, by móc ją uzyskać.

Odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają: kwota przeznaczona na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
– Należy pamiętać, że ulga odliczana jest od dochodu, a nie od podatku i że mogą z niej skorzystać wyłącznie osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności. Niektóre rodzaje odliczeń zastrzeżone są wyłącznie dla osób z określonym stopniem niepełnosprawności (I lub II grupa) lub z określonym schorzeniem (niepełnosprawność narządu ruchu lub osoby niewidome lub niedowidzące) – zwraca uwagę Małgorzata Sator, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym Warszawa Wola.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Ulgę od dochodu może odliczyć osoba niepełnosprawna, posiadająca: orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; decyzję o rencie z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną; orzeczenie o niepełnosprawności – dotyczy młodzieży do 16 r. ż – lub orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 1997 r.
Z ulgi rehabilitacyjnej może też skorzystać podatnik, który ma na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, takie jak: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie. Dochody osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu nie mogą przekroczyć w danym roku kwoty 9120 zł.

Czytaj cały artykuł >>