Jak ewidencjonować dopłaty do wypoczynku pracowników

Dziennik Gazeta Prawna (2012-06-20), autor: Dziennik Gazeta Prawna , oprac.: GR

cze 20, 2012

Jesteśmy podmiotem gospodarczym chcemy wypłacić pracownikom dofinansowanie do wypoczynku ze środków obrotowych. Jak to rozliczyć w księgach rachunkowych? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Ewidencja księgowa dofinansowania ze środków obrotowych do wypoczynku pracownika – przy założeniu, że podlega ono w całości oskładkowaniu i opodatkowaniu będzie przebiegać następująco:

1. Przyznanie dofinansowania przez pracodawcę: strona Wn konta 440 – Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 230 – Rozrachunki z pracownikami.

2. Potrącenia, które obciążają pracownika:

a) składki ZUS – strona Wn konta 230 – Rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne – w analityce rozrachunki z ZUS,

b) podatek dochodowy od kwoty dofinansowania: strona Wn konta 230 – Rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne – w analityce z tytułu PIT.

3. Składki ZUS obciążające pracodawcę: strona Wn konta 440 – Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne – w analityce rozrachunki z ZUS.

4. Wypłata świadczenia – po potrąceniu podatku i składek ZUS: strona Wn konta 440 – Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 130 – Rachunek bankowy lub 100 – Kasa.

Inaczej będzie tylko w przypadku wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, co reguluje art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Zgodnie w tym przepisem zwolnione od opodatkowania są dopłaty do: wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 – ze środków obrotowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wypoczynek ten musi być jednak zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.

Jeżeli więc kwota rocznych dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 ze środków obrotowych z tego tytułu przekroczy kwotę 760 zł, nadwyżkę należy opodatkować PIT. Cała kwota podlega oskładkowaniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 czerwca 2012 r.