Świadczenie na dorosłego niepełnosprawnego członka rodziny tylko do czerwca

Dziennik Gazeta Prawna (2013-02-04), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

lut 4, 2013

Osoba, która w tym miesiącu będzie się ubiegać o pomoc na dorosłego krewnego, mimo zmiany przepisów może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, a nie specjalny zasiłek – donosi Dzienniki Gazeta Prawna.

Gminy mają wątpliwości, jakie wsparcie przyznać osobom, które spełniają warunek wynikający z art. 24 ust, 2a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Zgodnie z nim, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od wystąpienia dysfunkcji, to jest ono przyznawane od miesiąca, w którym złożony został wniosek w powiatowym zespole orzekającym o niepełnosprawności.

To oznacza że, gdy np. wniosek o świadczenie pielęgnacyjne jest składany w lutym, orzeczenie było wydane w styczniu, a wniosek o jego ustalenie w listopadzie, to wsparcie będzie przyznane właśnie od tego miesiąca. Jednak problem w tym, że od początku tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która zaostrzyła wymogi uzyskania tego świadczenia (niepełnosprawność musi powstać do ukończenia 18 lub 25 lat), a dla osób ich niespełniających, np. córki opiekującej się chorą matką lub wnuczki deklarującej zajmowanie się babcią, wprowadziła specjalny zasiłek opiekuńczy.

Przepisy przejściowe, które powinny być uwzględnione w takich przypadkach, są zawarte w art. 11 ust. 2 oraz 13 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Wskazują one, że w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne, do których prawo powstało przed wejściem w życie tej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe, oraz że w przypadku osób, które spełniają warunek zawarty w art. 24 ust. 2, będzie zastosowany okres przejściowy.

To właśnie półroczny okres przejściowy jest powodem tego, że – jak informuje resort pracy – decyzja o przyznaniu tym osobom świadczenia pielęgnacyjnego będzie wydana do 30 czerwca, a nie na czas trwania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub jej stopniu. Nowelizacja z 7 grudnia ubiegłego roku wprowadziła go dla wszystkich osób uprawnionych do wsparcia na podstawie przepisów obowiązujących do końca ubiegłego roku. Po zakończeniu okresu przejściowego decyzje przyznające świadczenie wygasną z mocy prawa. Ponieważ ta zasada dotyczy też osób, które spełniają wymóg wynikający z art. 24 ust 2a ustawy, będą więc musiały one jeszcze raz złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lutego 2013 r.