Planując ruchy kadrowe, dyrektor szkoły musi pamiętać, że starsi nauczyciele nie będą już automatycznie zwalniać etatów dla młodszych kolegów.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej – ustawa z 23 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego (Dz.U. z 31 grudnia, poz. 1544) zlikwidowała bowiem od 1 stycznia br. możliwość zwalniania nauczyciela tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego.

Nastąpiło to na skutek wykreślenia ust. 4 z art. 23 Karty nauczyciela (KN). Zgodnie z nim po osiągnięciu przez nauczyciela mianowanego wieku emerytalnego określonego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin – jeżeli z osiągnięciem wieku emerytalnego nauczyciel nie nabył prawa do emerytury – dyrektor szkoły przedłuża okres zatrudnienia, nie dłużej jednak niż o dwa lata od osiągnięcia wieku emerytalnego. Oznaczało to, że stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulegał rozwiązaniu, gdy skończył on 65 lat i nabył prawo do emerytury. W przypadku, gdy pedagog nie uzyskał prawa do świadczenia, dyrektor szkoły przedłużał okres zatrudnienia o maksymalnie dwa lata.

Obecnie jednak podstawą rozstania z nauczycielem muszą być inne przesłanki, np. likwidacja szkoły czy oddziału.

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 lutego 2013 r.