Przy zmianie leasingobiorcy nie dochodzi do sukcesji podatkowej

Rzeczpospolita (2014-07-31), autor: Elżbieta Wójcik , oprac.: GR

lip 31, 2014
Gdy jako wkład niepieniężny wniesiono do spółki tzw. samochody z kratką (leasingowane wcześniej przez podmiot wnoszący aport), nie jest możliwa kontynuacja przez nią pełnego odliczenia podatku od towarów i usług, z którego korzystał poprzedni leasingobiorca na podstawie umowy zgłoszonej w urzędzie skarbowym – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Spółka nabyła w drodze aportu przedsiębiorstwo. W jego skład wchodziły m.in. samochody używane na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Umowa dotyczyła samochodów homologowanych jako samochody ciężarowe, do których (w okresie od i stycznia 2011 r.) nie miał zastosowania przepis ograniczający możliwość odliczenia podatku naliczonego do kwoty 60 proc. tego podatku, wynikającego z faktury dokumentującej ratę leasingu. Wraz z nabyciem przedsiębiorstwa spółka przejęła prawa i obowiązki dotychczasowego leasingobiorcy, wynikające z umów leasingu. Samochody są przez spółkę wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego we wniosku o interpretację indywidualną spółka spytała organ podatkowy, czy przysługuje jej prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego w pełnej wysokości.
 
W ocenie spółki przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia VAT. Zmiana leasingobiorcy nie powoduje bowiem zmiany treści umowy, gdyż w polskim systemie prawnym treść stosunku zobowiązaniowego po przejęciu długu uważana jest za tożsamą wobec treści pierwotnego stosunku. W rezultacie nie można uznać, że doszło do zmiany treści umowy leasingu. W efekcie, zdaniem spółki, spełnione są warunki pozwalające jej na pełne odliczenie VAT.
 
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, że przedmiotowa sytuacja nie została wymieniona w katalogu przypadków przedstawionych w odpowiednich przepisach ordynacji podatkowej i nie powoduje sukcesji podatkowej praw i obowiązków określonych w ustawie.
 
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 czerwca 2014 r. (III SA/Wa 284/14) podzielił stanowisko fiskusa, że nie doszło do sukcesji prawnej w rozumieniu prawa podatkowego. W przepisach o.p. dotyczących sukcesji nie przewidziano sytuacji wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki prawa handlowego. W odniesieniu do sukcesji prawnej o.p. zawiera zamknięty katalog zdarzeń i nie można uznać, że ustawodawca przeoczył jakiś stan faktyczny.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 31 lipca 2014 r.