Na jazdę próbną autem za granicę

Rzeczpospolita (2016-04-27), autor: Mateusz Maj , oprac.: GR

kwi 27, 2016
Wystarczy kupowanym samochodem wyjechać na chwilę z kraju, żeby nie zapłacić podatku od jego nabycia – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Fiskus potwierdza, że zawierając umowę za granicą, jeśli dotyczy ona znajdującego się tam przedmiotu, można zaoszczędzić 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dotyczy to też, jak czytamy w najnowszej interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach, sprzedaży zarejestrowanego w Polsce samochodu pomiędzy dwoma Polakami (nr interpretacji: IBPB-2-1/4514-112/16/DP). Wybrali się oni na jazdę próbną do Czech i tam podpisali umowę. Taki wyjazd może się opłacać. Jeśli zakup dotyczy np. auta o wartości 40 tys. zł, oszczędność na podatku wyniesie 800 zł.
Najważniejszą okolicznością w takich sprawach mogą się okazać dowody potwierdzające, że wpisana do umowy miejscowość rzeczywiście jest miejscem jej zawarcia, a samochód i nabywca faktycznie byli za granicą.
W sprawie, którą zajmowała się izba, nie było co do tego wątpliwości. Nabywca pojazdu we wniosku o wydanie interpretacji opisał, że z pobytu w Czechach powstał film. Dokumentuje on fakt podpisania umowy oraz obecność w tej chwili samochodu poza granicą Polski. Dodatkowo nabywca posiada paragony fiskalne z czeskiej stacji benzynowej.
Podatnikiem PCC od umowy sprzedaży jest nabywca, to on więc zapytał Izbę, czy w tej sytuacji umowa jest opodatkowana PCC i czy musi wypełniać druk PCC-3 (deklaracja składana w urzędzie).
Zgodnie z ustawą o PCC czynność cywilnoprawna, w tym sprzedaż, darowizna czy pożyczka, podlegają opodatkowaniu, jeśli dotyczą rzeczy znajdujących się w Polsce lub praw majątkowych wykonywanych w Polsce.
Opodatkowaniu podlegają też czynności dotyczące rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych tam wykonywanych, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 kwietnia 2016 r.