Szef może żądać informacji o dodatkowej pracy

Rzeczpospolita (2017-09-02), autor: Robert Stępień , oprac.: GR

wrz 4, 2017
Pracodawca może skutecznie zobowiązać pracownika do informowania o podjęciu innego zatrudnienia w czasie trwania zawartego między nimi stosunku pracy. Dotyczy to zarówno dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jak również w innej formie. Niewywiązanie się przez pracownika z tego obowiązku może być podstawą do wypowiedzenia mu umowy o pracę – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Pracodawca zobowiązał pracownika placówki naukowo-badawczej do informowania go o każdym dodatkowym zatrudnieniu bądź działalności gospodarczej na rzecz podmiotów, których zakres działania jest podobny do zakresu działania pracodawcy. Taki obowiązek został zapisany w umowie o pracę. W czasie trwania stosunku pracy pracownik podjął taką dodatkową działalność na podstawie umów o dzieło i nie powiadomił o tym pracodawcy. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jako przyczynę wskazał utratę zaufania, spowodowaną tym, że pracownik podjął dodatkowe zatrudnienie i nie poinformował go o tym. Pracownik odwołał się do sądu.
Sąd rejonowy uwzględnił powództwo i zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Sąd okręgowy zmienił wyrok. W jego ocenie, wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia była uzasadniona. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.
W ocenie SN (wyrok z 11 stycznia 2017 r., sygn. akt: I PK 25/16) zobowiązanie się pracownika w umowie o pracę do informowania pracodawcy o dodatkowym zatrudnieniu jest dopuszczalne, a niewywiązanie się przez niego z tego obowiązku może być podstawą do wypowiedzenia mu umowy o pracę.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 września 2017 r.