Fiskus konkurencją dla biur rachunkowych

Dziennik Gazeta Prawna (2017-10-30), autor: Katarzyna Jędrzejewska , oprac.: GR

paź 30, 2017
Resort finansów chce uruchomić aplikację, dzięki której przedsiębiorca wystawi faktury, automatycznie zarejestruje je w ewidencji i wygeneruje plik JPK_VAT – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Nowa aplikacja pozwoli przedsiębiorcom wystawiać faktury sprzedaży, automatycznie przeniesie je do ewidencji VAT, zliczy sprzedaż z całego miesiąca, wyliczy podatek do zapłaty, a następnie wygeneruje gotowy do wysyłki plik JPK_VAT. Najkrócej można określić to tak, że będą trzy główne przyciski: „wystaw fakturę”, „zarejestruj w ewidencji” i „wygeneruj JPK_VAT”.
Program nie będzie natomiast automatycznie pobierał faktur dokumentujących zakupy. Trzeba je będzie ręcznie wklepać, tak jak robi się to najczęściej dzisiaj. Aplikacja nie pobierze ich z sieci, tak jak nie wyśle wystawionych faktur kontrahentowi podatnika.
Wysłanie JPK_VAT nie zwolni też – przynajmniej na razie – z przesyłania deklaracji VAT. Przedsiębiorcy będą musieli wysyłać fiskusowi i jedno, i drugie. W nowej aplikacji ma być natomiast link do systemu e-Deklaracje, gdzie będzie można wygenerować sobie VAT-7 (lub VAT-7K, jeśli ktoś składa ją raz na kwartał) i automatycznie wysłać do urzędu skarbowego.
Wadą tego rozwiązania będzie to, że aby utworzyć deklarację, trzeba będzie przepisać dane dotyczące sprzedaży i zakupów. Dlatego resort finansów zakłada, że będzie ono przejściowe. A docelowo? Rozważane są dwa wyjścia. Pierwsze zakłada, że program już wiosną przyszłego roku zostanie udoskonalony i pozwoli automatycznie wygenerować i wysłać nie tylko JPK_VAT, ale i deklarację VAT. Druga opcja to ostateczne zastąpienie deklaracji VAT plikiem JPK_VAT. Ten drugi wariant jest bardzo poważnie rozważany w Ministerstwie Finansów.
Czy mimo tych niedogodności – braku możliwości pobierania faktur zakupowych i automatycznego generowania deklaracji VAT – nowa aplikacja może stać się zagrożeniem dla biur rachunkowych? Ich właściciele nie mają takich obaw. Przewidują, że jest to raczej przymiarka fiskusa do utworzenia centralnego rejestru faktur.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 października 2017 r.