Niepełnosprawni skorzystają z zajęć klubowych

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-10), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

maj 10, 2018
Osoby, które opuściły warsztat terapii zajęciowej, bo znalazły pracę, będą mogły korzystać z jego dalszego wsparcia poprzez uczestnictwo w zajęciach klubowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.), której drugie czytanie odbyło się na wczorajszym posiedzeniu Sejmu. Zawarte w niej zmiany dotyczą głównie zasad funkcjonowania WTZ i korzystania z elastycznych form zatrudnienia przez rodziców niepełnosprawnych dzieci (są one drugim etapem realizacji rządowego programu „Za życiem”). Ponadto w ustawie znalazły się modyfikacje odnoszące się do warunków udzielania ulg we wpłatach na PFRON.
Do projektu zgłoszonych zostało 17 poprawek. Wśród tych autorstwa PiS najważniejsza dotyczyła rozszerzenia zakresu ulgi rehabilitacyjnej. Z kolei posłowie opozycji zaproponowali doprecyzowanie przepisów regulujących działalność zakładów aktywizacji zawodowej oraz rezygnację z likwidacji dwuinstancyjności procedury odwoławczej. W projekcie zaproponowano bowiem, aby od decyzji prezesa PFRON nie przysługiwało tak jak obecnie odwołanie do ministra rodziny pracy i polityki społecznej, tylko ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezesa funduszu. Pracodawca będzie mógł też od razu złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Inne poprawki przewidywały zrównanie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym i wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. w sprawie podwyższenia wysokości świadczeń dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Wczoraj wszystkimi poprawkami zajmowała się komisja polityki społecznej i rodziny, ale jej pozytywną rekomendację uzyskały tylko te autorstwa PiS. Jednocześnie Krzysztof Michałkiewicz zapewnił, że część z propozycji przedstawionych przez posłów opozycji, m.in. tych odnoszących się do ZAZ, będzie jeszcze rozważana przez stronę rządową przy przygotowywaniu kolejnej nowelizacji ustawy o rehabilitacji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 maja 2018 r.