Nowe regulacje ograniczą wyrzucanie jedzenia

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-18), autor: Szymon Cydzik , oprac.: GR

wrz 18, 2019
18 września br. wchodzi w życie część przepisów ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nie rodzą one jeszcze odpowiedzialności finansowej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Na mocy nowej ustawy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1680), sprzedawcy żywności muszą zawrzeć umowę z wybraną organizacją pozarządową. Porozumienie ma dotyczyć nieodpłatnego przekazywania żywności nieprzeznaczonej do sprzedaży, zwłaszcza ze względu na wady wyglądu (w tym także opakowania). Umowa musi określać czas i sposób przekazywania żywności oraz jej rodzaj. Należy w niej również określić podział kosztów przyjmowania i dystrybucji towaru oraz przypadki, w których organizacja pozarządowa może odmówić odbioru.
Inne przepisy zobowiązują sprzedawców do prowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych dotyczących racjonalnego gospodarowania żywnością. Muszą to robić co najmniej raz w roku przez dwa tygodnie i współpracować przy tym z wybraną organizacją pozarządową.
Przez pierwsze dwa lata od dnia wejścia w życie ustawy „sprzedawcą żywności” jest podmiot prowadzący detaliczny lub hurtowy handel produktami spożywczymi na powierzchni 400 mkw., jeśli więcej niż połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności. Wyłącza to więc w okresie przejściowym spod regulacji ustawy najmniejsze sklepy. Na zawarcie pierwszej umowy z organizacją pozarządową sprzedawca ma pięć miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 września 2019 r.