Rodzice małoletnich z mniejszym zakresem odliczeń

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-16), autor: Mariusz Szulc , oprac.: GR

lis 16, 2020
Opiekun niepełnosprawnego dziecka do lat 16 nie odliczy w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na usługi opiekuńcze – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 9 ustawy o PIT można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na:
 
a) opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się;
 
b) usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do pierwszej grupy inwalidztwa.
 
Problem polega na tym, że dzieci, które nie ukończyły 16 lat, nie są zaliczane do jakiejkolwiek z trzech grup inwalidztwa (art. 4a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.) Kryteria oceny ich niepełnosprawności są określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 1 lutego 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. poz. 162 ze zm.) i brak jest w nim podziału na jakiekolwiek grupy. 
 
W efekcie rodzic, który ponosi wydatki na specjalistyczną opiekę świadczoną na rzecz niepełnosprawnego dziecka, nie odliczy ich w ramach ulgi rehabilitacyjnej. 
 
Matka w latach 2016–2019 finansowała specjalistyczną pomoc dla małoletniego syna chorego na autyzm. Usługi świadczone były w ośrodku pomocy społecznej, gdzie specjaliści uczyli dziecko m.in. umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i funkcjonowania w społeczeństwie. Oferowali mu też wsparcie psychologiczne, rozmowy terapeutyczne i ułatwiali dostęp do edukacji i kultury.
 
Matka sądziła, że poniesione w tym celu wydatki może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Wskazywała, że jej syn ma orzeczenie o niepełnosprawności z którego wynika, że w związku z ograniczeniami funkcjonalnymi wymaga zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i techniczne. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 3 listopada 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.631.2020.1.MM) zwrócił jednak uwagę na to, że art. 26 ust. 7a pkt 9 ustawy o PIT mówi jedynie o usługach opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do pierwszej grupy inwalidzkiej. Natomiast małoletnie dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wydane na podstawie odrębnych przepisów, nie są zaliczane do pierwszej ani żadnej innej grupy inwalidzkiej. Tak więc nie można odliczyć wydatków poniesionych na specjalistyczną opiekę dla nich.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 listopada 2020 r.