Nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-17), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

lut 17, 2021
Zwiększenie dostępu do usług rehabilitacyjnych i opieki wytchnieniowej, budowa nowego systemu orzecznictwa oraz wdrożenie narodowego programu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. To kilka spośród działań, jakie mają być podejmowane w ramach realizacji „Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami 2021‒2030” – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Strategia przewiduje 130 działań powiązanych z konkretnymi wskaźnikami, które mają pokazać stopień spełnienia założonych celów. Zostały one pogrupowane w ośmiu obszarach priorytetowych. Pierwszym z nich jest niezależne życie. Chodzi tutaj o programy: opieki wytchnieniowej, asystenta osoby niepełnosprawnej oraz mieszkalnictwa wspomaganego.
 
Drugi obszar to dostępność, czyli likwidacja różnego rodzaju barier architektonicznych i transportowych. W trzecim priorytecie przewidziane są działania z zakresu edukacji, które mają zapewnić niepełnosprawnym dzieciom naukę w miejscu zamieszkania na wysokim poziomie. Z kolei czwarty obejmuje pracę i zwiększanie wskaźnika aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, tak aby docelowo osiągnął w 2030 r. poziom 45 proc. Temu ma służyć m.in. opracowanie narodowego programu zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz wdrożenie zatrudnienia wspomaganego. Piąty priorytet wiąże się z warunkami życia i ochroną socjalną. W tym przypadku zakładane są zmiany w systemie świadczeń oraz przeciwdziałanie wykluczeniu opiekunów. Szósty obszar odnosi się do zdrowia i ma przynieść zwiększenie dostępności do usług rehabilitacyjnych i wyrobów medycznych. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 lutego 2021 r.