Bez konkretów w sprawie łączenia urzędów

Rzeczpospolita , autor: Jarosław Piątek , oprac.: GR

kwi 30, 2021
Pomysł przekształcenia powiatowych centrów pomocy rodzinie i poradni psychologiczno-pedagogicznych w nowe instytucje – centra dziecka i rodziny budzi wiele obaw i wątpliwości. Nie rozwiewają ich informacje płynące z Ministerstwa Edukacji i Nauki – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Propozycja tworzenia CDR pojawiła się w dokumencie „Edukacja dla wszystkich”. Takie połączenie jednostek budzi jednak kontrowersje ze względów formalnych – wiązałoby się bowiem z koniecznością połączenia instytucji działających w dwóch systemach (pomocy społecznej i oświaty) na podstawie odrębnych przepisów. Na związane z tym zagrożenia wskazywały m.in. Rada Pomocy Społecznej oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „Centrum”.
 
Na pismo skierowane przez tę organizację odpowiedziało właśnie MEiN. Wyjaśnia, że od 2017 r. pracuje z ekspertami i praktykami nad nowymi rozwiązaniami, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków do nauki dla wszystkich uczniów oraz stworzenie rodzicom, nauczycielom i specjalistom możliwości rozpoznawania oraz efektywnego reagowania na potrzeby swoich podopiecznych. W ramach opracowywanego modelu założono utworzenie CDR na poziomie powiatu. Obecnie trwają robocze uzgodnienia z resortami zdrowia i rodziny, a w najbliższym czasie planowana jest organizacja serii spotkań konsultacyjnych z przedstawicielami oświaty, pomocy społecznej i zdrowia.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 kwietnia 2021 r.