Jest szansa, że kopciuchy znikną z uzdrowisk

Rzeczpospolita , autor: Piotr Kostrzewski , oprac.: GR

Maj 19, 2021
Gminy uzdrowiskowe dostaną 250 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na adaptację do zmian klimatu oraz podnoszenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Maciej Chorowski, prezes funduszu, podkreśla, że katalog kosztów kwalifikowanych w ramach programu „Klimatyczne uzdrowiska” ma być na tyle szeroki, by to samorządy decydowały o najlepszym sposobie wydania pieniędzy. Uzdrowiska będą mogły je wykorzystać między innymi na to, by definitywnie uporać się z problemem smogu.
 
Program „Klimatyczne uzdrowiska” zostanie uruchomiony w czerwcu. Umowy z gminami uzdrowiskowymi i miejscowościami mającymi status obszaru ochrony uzdrowiskowej NFOŚiGW chce podpisać do końca tego roku. 200 mln zł będzie przeznaczone na zwiększenie efektywności energetycznej, a 50 mln zł na działania adaptacyjne do zmian klimatu. Oprócz inwestycji związanych z ochroną powietrza i poprawą efektywności energetycznej dofinansowanie dostaną także inwestycje w budowę ujęć wody. Nabór potrwa do 2024 r. lub do wyczerpania środków.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 maja 2021 r.