Polska świętuje wejście do Schengen…

Rzeczpospolita , autor: Sławomir Mielnik , oprac.: GR

gru 21, 2007

W Porajowie w miejscu zbiegu granic Polski, Czech i Niemiec, z udziałem premierów tych państw, rozpoczęły się w uroczystości związane z wejściem Polski do grupy państw Schengen. Tymczasem prezydenci Polski i Litwy: Lech Kaczyński i Valdas Adamkus biorą udział w uroczystości symbolicznego otwarcia granicy na przejściu w Budzisku

Byliśmy na to gotowi od dawna
Prezydent i premier osobno świętują wejście do Schengen
Koniec z kontrolami na przejściach granicznych
Droga do Rosji utknęła w szczerym polu
Polska otwartych granic
Schengen, czyli odrobina radosnego patosu
W uroczystości w Porajowie biorą udział m.in. premier Donald Tusk, Kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Czech Mirek Topolanek, premier Portugalii – przewodniczącej w tym półroczu pracom UE – José Sokrates, szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Czech i Niemiec.


Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu Unii Europejskiej – „Oda do radości”.


Część pierwsza piątkowych obchodów odbywa się na polsko – niemieckim przejściu granicznym Porajów – Zittau, gdzie m.in. uroczyście zostanie otwarty szlaban graniczny. Natomiast druga część będzie miała miejsce na pobliskim polsko-czeskim przejściu granicznym Porajów – Hradek, gdzie premierzy Czech i Polski razem uroczyście przetną szlaban graniczny. Prezydenci Polski i Litwy: Lech Kaczyński i Valdas Adamkus biorą w piątek udział w uroczystości symbolicznego otwarcia granicy na przejściu w Budzisku (podlaskie), w związku z wejściem obu krajów do strefy Schengen.


Prezydenci podniosą szlabany graniczne na tym największym na wspólnej granicy przejściu granicznym, będą okolicznościowe przemówienia, polscy harcerze przekażą kolegom z Litwy Betlejemskie Światło Pokoju.


Uroczystość ma być gestem solidarności z krajami Europy Wschodniej i pokazać, że granica Europy nie kończy się na granicy polsko-litewskiej.


O północy Polska weszła do strefy Schengen. Tym samym zniesione zostały kontrole graniczne na przejściach z Niemcami, Litwą, Słowacją i Czechami. Równocześnie wzmożono kontrole na tzw. granicy zewnętrznej Schengen czyli z Ukrainą, Białorusią i Rosją.


Układ z Schengen został podpisany 14 czerwca 1985 roku (był modyfikowany w późniejszych latach). Należały do niego dotychczas prawie wszystkie z państw UE – poza Wielką Brytanią i Irlandią – a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzą w skład Wspólnoty. W nocy z czwartku na piątek przyłączyły się do niego dziewięć nowych krajów Unii (z wyjątkiem Cypru, Bułgarii i Rumunii) – w tym Polska. Do strefy należą więc w sumie 24 kraje.

Więcej rp.pl