W razie śmierci osoby bliskiej uprawnieni członkowie jej rodziny mogą liczyć na świadczenie z ZUS. Przy czym, aby je dostać, muszą zostać spełnione określone warunki.
Jak donosi Rzeczpospolita, renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
Uprawnionym członkom rodziny przysługuje renta rodzinna po zmarłym ubezpieczonym nawet wtedy, gdy sam zmarły nie miał uprawnień do renty, nie będąc faktycznie osobą całkowicie niezdolną do pracy.
Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione – do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia.
Natomiast bez względu na wiek rentę dostaną potomkowie, którzy uczą się i stali się całkowicie niezdolni do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolni do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia.
Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności. Renta trafi do wymienionych osób, gdy nie mają one prawa do renty po zmarłych rodzicach.
Prawo do tego świadczenia przysługuje też wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy. Tak samo jest, gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16. roku życia, a jeżeli się uczą –18. roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy.
Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lipca 2010 r.