Niepełnosprawni szybciej znajdą pracę w urzędach

Dziennik Gazeta Prawna (2010-07-24), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

lip 25, 2010

Osoby niepełnosprawne będą mieć pierwszeństwo w naborze do pracy w administracji. Może to być niezgodne z prawem, bo będzie dyskryminować pozostałych kandydatów – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Jak donosi dziennik, jeśli wśród pięciu najlepszych kandydatów na urzędnika znajdzie się osoba niepełnosprawna, będzie miała pierwszeństwo w zatrudnieniu. Prawo takie będzie jej przysługiwało, jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie jest niższy niż 6 proc.

Tak wynika z autopoprawki do komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych. Przyjęła ją już sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Zmieniony projekt trafi w najbliższym czasie do marszałka Sejmu. Możliwe, że nowe przepisy mogą obowiązywać jeszcze w tym roku. Będą dotyczyć rekrutacji do służby cywilnej, pracowników samorządowych i urzędów państwowych.

Preferencje dla niepełnosprawnych mogą jednak być sprzeczne z obowiązującym prawem. Nabór na stanowiska w administracji rządowej musi być bowiem otwarty i konkurencyjny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lipca 2010 r.