Przedstawiciele jakich profesji muszą przejść na emeryturę ze względu na wiek

Dziennik Gazeta Prawna (2010-07-28), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

lip 29, 2010

Pracodawca nie może zwolnić pracownika ze względu na to, że ten ukończył wiek emerytalny. Od tej zasady są jednak wyjątki – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Sąd Najwyższy wydał niezwykle ważne postanowienie (sygn. akt II PZP 13/08). Wskazał, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę.

Okazuje się jednak, że wciąż istnieją przepisy, które pozwalają na zwolnienie nie za złą pracę czy ze względu na sytuację firmy, ale wyłącznie ze względu na wiek. Dotyczy to m.in. notariuszy, policjantów czy żołnierzy, którzy przymusowo są wysyłani na emeryturę.

W przypadku notariusza, jeżeli ten skończył 70 lat, minister sprawiedliwości musi odwołać taką osobę, co jest przejawem dyskryminacji ze względu na wiek, jednocześnie w sposób drastyczny ogranicza swobodę wykonywania działalności gospodarczej.

O dyskryminacji ze względu na wiek można też mówić w przypadku profesorów akademickich, gdyż stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70 lat.

Również w przypadku wysłania na emeryturę żołnierza zawodowego decydującą rolę odgrywa wiek. Zgodnie bowiem z ustawą z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej po osiągnięciu 60 lat.

Także policjanci mogą być wysłani na przymusową emeryturę, lecz w tym przypadku podstawą nie jest wiek, ale staż pracy. Osoba, która posiada 30 lat wysługi musi liczyć się z koniecznością przymusowej emerytury.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lipca 2010 r.