Można płacić jeszcze mniej ze zleceń

Rzeczpospolita (2014-07-10), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lip 10, 2014
Nawet gdy pensja ze zlecenia jest płatna co kwartał, zwalnia ze składek od innych kontraktów – czytamy w Rzeczpospolitej.

We wniosków przesłanych do ZUS o wydanie wiążącej interpretacji przedsiębiorca zapytał, czy umowa-zlecenie, z której wynagrodzenie jest płatne rzadziej niż raz na miesiąc, też zwalnia z obowiązku zapłaty składek od innych umów-zleceń zawartych z tą samą osobą.

Przedsiębiorca wyjaśnił, że zleceniobiorca wykonuje różne usługi na podstawie poszczególnych zawartych z nim umów. Został zgłoszony na druku ZUS ZUA do wszystkich ubezpieczeń. W miesiącach, za które nie otrzymuje wynagrodzenia, w raporcie imiennym (ZUS RZA), w pozycji dotyczącej podstawy branej do wyliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe (a także składki zdrowotnej płatnej do Narodowego Funduszu Zdrowia) księgowa wpisuje zero.

Wątpliwości przedsiębiorcy wzbudziła treść art. 17 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który nakłada na przedsiębiorców, płatników składek, obowiązek comiesięcznego ich rozliczania. Jednocześnie kodeks cywilny nie nakazuje cyklicznej, comiesięcznej wypłaty wynagrodzenia ze zlecenia. W tej sytuacji zdaniem przedsiębiorcy taka płatna co kilka miesięcy umowa zwalnia z obowiązku zapłaty składek z pozostałych umów zawartych z tym samym zleceniobiorcą, płatnych w każdym miesiącu.

W odpowiedzi na wniosek ZUS wydał interpretację (nr: Dl/10000/43/369/2014) potwierdzającą prawidłowość rozumowania przedsiębiorcy.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wszyscy wykonujący pracę na podstawie umów-zleceń podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (jeżeli nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych czy studentami do ukończenia 26 roku życia).

Obowiązek ubezpieczenia powstaje pierwszego dnia umowy i kończy się ostatniego dnia jej obowiązywania. Po zawarciu z jedną osobą kilku umów-zleceń obowiązkiem zapłaty składek na ZUS zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych objęta jest tylko pierwsza lub wybrana przez zleceniobiorcę umowa.

W takim wypadku zdaniem ZUS nie ma znaczenia prawnego wysokość wynagrodzeń wypłacanych na podstawie tych umów ani to, że w danym miesiącu zleceniobiorca nie otrzymuje wynagrodzenia z umowy stanowiącej podstawę jego ubezpieczenia w ZUS.

Zakład zaznaczył jednak, że tylko wykonywanie pracy na podstawie takiej umowy daje wspomniane zwolnienie z zapłaty składek od wynagrodzenia z innych umów-zleceń. Samo zawarcie takiej umowy nie daje żadnych praw.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 czerwca 2014 r.