.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Odszkodowanie tylko za ustawowy okres wypowiedzenia

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-08), autor: Robert Stępień, oprac.: GR

Umowa o pracę może przewidywać dłuższy okres wypowiedzenia (niż ustawowy). Jakie odszkodowanie należy się pracownikowi w przypadku niezgodnego z prawem wymówienia takiej umowy? Czy będzie ono odpowiadało wysokości wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia określony umownie, czy maksymalnie za okres trzech miesięcy (zgodnie z kodeksem pracy)? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” - odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia przysługuje w takim przypadku w wysokości nie niższej niż wynagrodzenie za ustawowy okres wypowiedzenia, a maksymalnie za trzy miesiące. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdy strony wyraźnie zastrzegły w umowie, że odszkodowanie będzie przysługiwało w wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia. Jeśli strony, wydłużając go umownie, nie przewidziały rekompensaty w wysokości odpowiadającej temu wydłużonemu okresowi, pracownik może się domagać jedynie odszkodowania w maksymalnej wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II PK 176/14).

Zgodnie z art. 471 k.p. odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy może zostać zasądzone w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, jednak nie niższej niż za okres wypowiedzenia. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że rekompensata w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia jest maksymalną wartością możliwą do zasądzenia. Druga część przepisu, zgodnie z którą odszkodowanie przysługuje w wysokości „nie niższej niż za okres wypowiedzenia”, ma natomiast na celu wyłącznie wykluczenie takich sytuacji, gdy rekompensata byłaby zasądzana w wysokości mieszczącej się wprawdzie w widełkach określonych w tym przepisie (tj. wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy), ale niższej niż za ustawowy okres wypowiedzenia. Przykładowo, jeżeli pracownika obowiązuje miesięczny, ustawowy okres wypowiedzenia, to nie można zasądzić mu odszkodowania w wysokości niższej niż wynagrodzenie za jeden miesiąc. Jeżeli natomiast okres ten jest dłuższy niż trzy miesiące, rekompensata przysługuje w maksymalnej wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Wyjątkiem jest wspomniana powyżej sytuacja, gdy strony wyraźnie zastrzegły wyższe odszkodowanie w umowie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 marca 2018 r.
dodano: 2018-03-09 11:03







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.