.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Emeryci beneficjentami rządowych propozycji

Dziennik Gazeta Prawna (2019-12-16), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

1200 zł brutto – tyle wyniesie w przyszłym roku trzynasta emerytura. Tak wynika z projektu ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, skierowanym przez resort rodziny i pracy do konsultacji – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Uregulowano w nim zasady wyliczania i wypłaty tzw. trzynastki.

Świadczenie to będzie przysługiwało osobom, które do 31 marca (roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie) uzyskają prawo do wypłaty z ZUS lub KRUS. I będzie równa najniższej emeryturze.

Kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki czy zasiłki.

Projekt na stałe wprowadza trzynastą emeryturę do polskiego systemu emerytalnego i będzie sporym obciążeniem finansowym. W 2020 r. będzie to ok. 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało także do konsultacji projekt dotyczący przyszłorocznej podwyżki świadczeń dla emerytów i rencistów.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji (103,24 proc.), ale przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki emerytury i renty na poziomie 70 zł.

Rząd proponuje również, aby w 2020 r. osoby, które pobierają najniższe świadczenia, dostały więcej. I tak do 1200 zł mają wzrosnąć najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne. Natomiast do 900 zł podwyższona zostanie najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Wydatki związane ze zmianą zasad waloryzacji w 2020 r. wyniosą ok. 1,8 mld zł. W 2020 r. środki w wysokości 726 mln zł pochodzić będą z ZUS, a 813 mln zł z KRUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 grudnia 2019 r. 

dodano: 2019-12-17 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.