Nie każdy przedsiębiorca na studiach może zmniejszyć swoje przychody

Rzeczpospolita (2010-08-19), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

sie 20, 2010

Wydatki związane z opłatami za czesne, podręczniki itp. mogą stanowić koszty podatkowe tylko wtedy, gdy program studiów jest powiązany z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak donosi dziennik, to nie organ podatkowy, lecz podatnik musi przedstawić mocne argumenty wskazujące na celowość poniesionych na studia wydatków z punktu widzenia zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jeśli nie będzie potrafił tego zrobić, fiskus zakwestionuje odliczenie i stwierdzi, że wydatek nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Podkreślają to konsekwentnie organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach podatkowych.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 24 czerwca 2010 r. (TTPB1/415-378/10/AK) twierdzi, że dla ustalenia, czy wydatki poniesione przez podatnika w związku z podjęciem studiów mogą być zaliczone do kosztów z racji prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

– czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

– czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 sierpnia 2010 r.