Zdaniem fiskusa samo zaproszenie na firmową imprezę integracyjną rodzi przychód

Rzeczpospolita (2010-09-02), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

wrz 3, 2010

Każdy zatrudniony, którego firma zaprosiła na imprezę integracyjną, osiąga przychód, przy czym nie ma znaczenia, czy brał w niej udział. Takie wnioski, zdaniem fiskusa, wynikają bowiem z uchwały NSA z 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10) – jest to słynne orzeczene dotyczące pakietów medycznych.

Jak informuje Rzeczpospolita, Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji nr IBPBII/1/415-411/10/BD była zdania, że skoro od ufundowanego przez pracodawcę prawa do leczenia trzeba płacić PIT, to tak samo należy traktować możliwość udziału w firmowej imprezie.

Wygląda na to, że minister finansów testuje, w jakich sytuacjach można zastosować argumentację wynikającą z wybranych fragmentów kontrowersyjnej uchwały NSA. TU jednak przekroczono granicę zdrowego rozsądku. Analizując, czy ktoś osiągnął przychód, w pierwszej kolejności trzeba bowiem się zastanowić, czy osiągnął realną korzyść. Trudno uznać za nią zaproszenie na imprezę, w której wcale nie musimy uczestniczyć – komentuje w „Rzeczpospolitej” Michał Piotrowski, doradca podatkowy w PKF Tax.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 września 2010 r.