Nie można obniżyć renty policyjnej

Dziennik Gazeta Prawna (2010-09-03), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

wrz 6, 2010

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna wysokość renty policyjnej musi być ustalona na podstawie grupy uposażenia przysługującej na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie faktycznie otrzymywanego wynagrodzenia – tak orzekł Sąd Najwyższy (II UZP 7/10).

SN odpowiadał na pytanie Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Dotyczyło uściślenia, czy przez pojęcie uposażenia należnego otrzymywanego przez policjanta na ostatnim stanowisku należy rozumieć uposażenie odpowiadające grupie zaszeregowania czy faktycznie wypłacane.

Sąd podjął uchwałę korzystną dla policjanta. Uznał, że Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA ma obowiązek ustalić wysokość renty na podstawie uposażenia należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie ostatnio wypłacanego. Wątpliwości sądu apelacyjnego powstały w czasie rozpatrywania sprawy policjanta, który został oskarżony o popełnienie przestępstwa mającego związek ze służbą.

W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że w przepisach policyjnych są inne niż w przypadku żołnierzy zawodowych rozwiązania pozwalające pozbawić prawa do emerytury czy renty policyjnej funkcjonariusza skazanego prawomocnym wyrokiem za przestępstwo na służbie. Jednak w takim przypadku taka osoba otrzymuje świadczenia z ZUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 września 2010 r.