Będzie więcej zwolnień podatkowych

Rzeczpospolita (2010-09-14), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

wrz 15, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, szykują się kolejne zmiany w katalogu zwolnień z PIT. Do pierwszego czytania w Sejmie skierowana została przygotowana przez Komisję „Przyjazne państwo” nowelizacja.

Ucieszą się z nich pracownicy, którzy mieszkają na koszt firmy. Obecnie z reguły od tej korzyści płacą podatek. Przepisy zwalniają bowiem z PIT (do 500 zł miesięcznie) tylko osoby, które mieszkają w hotelu pracowniczym bądź w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania.

Jeśli zmiany wejdą w życie, firmy nie będą już musiały głowić się nad tym, gdzie najlepiej zakwaterować zatrudnionych. Zostanie jednak limit zwolnienia – 500 zł miesięcznie. Dotyczyć to tylko będzie mieszkających poza miejscowością, w której jest firma. Nie będą mogli oni też korzystać z podwyższonych kosztów dla dojeżdżających.

Druga korzystna poprawka to rozszerzenie zwolnienia świadczeń od byłych pracodawców dla emerytów i rencistów. Teraz nieopodatkowane są tylko świadczenia rzeczowe i przysługujące za nie ekwiwalenty (do 2280 zł rocznie).

Na zmianach mogą za to stracić uczniowie i studenci. Teraz zwolnione z PIT są m.in. stypendia przyznawane przez organizacje pożytku publicznego do kwoty 380 zł miesięcznie. W nowych przepisach proponuje się limit 3800 zł rocznie, czyli o 760 zł mniej.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 września 2010 r.