Zatrudnienie: Nie zawsze sprawdza się działalność gospodarcza

Rzeczpospolita (2010-09-15), autor: Tomasz Poznański , oprac.: GR

wrz 16, 2010

Zatrudniony w naszej firmie od pięciu lat pracownik zaproponował przekształcenie angażu w umowę o współpracę. Prowadzi działalność gospodarczą i zadeklarował, że dotychczasowe zadania wykonywałby tak jak dotychczas, wystawiając co miesiąc fakturę VAT. Czy warto zgodzić się na taką zmianę? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Z  odpowiedzi udzielonej przez eksperta dziennika wynika, że w takim wypadku pracodawca wiele ryzykuje pomimo iż teoretycznie może przynieść same korzyści. Pracownik działając już jako przedsiębiorca, wykonuje te same zadania, w takim samym wymiarze czasu. W konsekwencji bardzo łatwo jest dowieść, że w rzeczywistości jest pracownikiem.

Skutki takiego rozstrzygnięcia są dotkliwe i z reguły obarczają pracodawcę. W praktyce takie sprawy często inicjują nie tylko byli pracownicy, ale też ZUS czy organy podatkowe, które chcą uzyskać dodatkowe należności.

Decydujące będzie stwierdzenie, czy wzajemne relacje były zbliżone do tych panujących między pracodawcą a podwładnym. W przypadku kontroli, z pewnością zbadana zostanie umowa o współpracy oraz  sposób działania stron. Postępowanie dowodowe skoncentruje się na podporządkowaniu i wykonywaniu pracy pod kierownictwem. Oczywiście jego zakres będzie ściśle związany z rodzajem wykonywanej pracy – wyjaśnia „DGP”.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 września 2010 r.