PKPP Lewiatan: wypłata rent tylko dla osób niezdolnych do pracy

Rzeczpospolita (2010-09-24), autor: Elżbieta Glapiak , oprac.: GR

wrz 30, 2010

Nawet 10 mld zł zyskałby budżet w 2011 r., gdyby rząd zdecydował się na ograniczenie i likwidację niektórych ulg, większą obniżkę zasiłku pogrzebowego czy zawężenie waloryzacji rent i emerytur do stopnia inflacji. Takie wyliczenia przedstawiła organizacja pracodawców PKPP Lewiatan – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zdaniem ekspertów Lewiatana, gdyby wprowadzić proponowane zmiany, podwyżka VAT nie byłaby potrzebna.

– Apelujemy, aby nie tylko ograniczać wydatki, ale również ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i poszerzyć bazę podatkową przez włączenie do systemu rolników. Powinni oni płacić podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne na takich samych zasadach jak pozostali przedsiębiorcy – mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Lewiatan proponuje też podjęcie działań, które przyniosą efekty w późniejszym czasie – to m.in. wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego, zrównanie wieku przechodzenia na emeryturę mężczyzn i kobiet czy uzależnienie świadczeń socjalnych nie tylko od dochodu, ale również od stanu majątkowego beneficjenta.

Organizacja opowiada się za wypłacaniem rent osobom niezdolnym do pracy, a nie wszystkim niepełnosprawnym, oraz przyznawaniem rent rodzinnych wdowom i wdowcom dopiero po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 września 2010 r.