Kiedy żona tylko pomaga w firmie, a kiedy jest już współpracownikiem

Rzeczpospolita (2011-02-10), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lut 11, 2011

Małżonek może wykonywać czynności w firmie współmałżonka. Składek nie płaci się za niego tylko wtedy, gdy robi to incydentalnie, ale sytuacja wygląda inaczej, gdy pracę wykonuje na stałe – czytamy w Rzeczpospolitej.

Osoby współpracujące z prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia. Za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności – wyjaśnia dziennik. 

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 maja 2008 r. (II UK 286/07) stwierdził, że za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 lutego 2011 r.