Nie ma przepisu, który zabrania wystawienia dokumentu sprzedaży przed wykonaniem usługi albo sprzedażą. Jeżeli jednak przyjąć, że rolą faktury jest udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, można wnioskować, że po wykonaniu czynności (np. wydaniu towaru) powinno nastąpić ponowne udokumentowanie transakcji fakturą. W związku z tym istnieje ryzyko, że pierwsza wystawiona faktura zostanie uznana za tzw. pustą fakturę, która rodzi obowiązek podatkowy samoistnie (w momencie jej wystawienia) – czytamy w Rzeczpospolitej.
Jak czytamy w dzienniku, na szczęście, organy podatkowe coraz częściej wychodzą z założenia, że jeżeli z okoliczności sprawy jednoznacznie wynika, że faktura dotyczy konkretnej dostawy towarów (usługi), to nie może być mowy o uznaniu faktury za pustą. Wówczas obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, czyli z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Takie stanowisko zajęła m.in. IS w Warszawie w interpretacji z 9 maja 2008 r. (IP-PP2-443-263/08-3/SAP). Podobnie wypowiedział się WSA we Wrocławiu (I SA/Wr 1467/09).
Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lutego 2011 r.