Część podmiotów będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych korzysta z tzw. zwolnień przedmiotowych. Są to przede wszystkim organizacje pożytku publicznego, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa – czyli cele społecznie użyteczne – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Jak informuje dziennik, ich dochody są zwolnione, jeśli zostaną przeznaczone na cele korzystające ze zwolnienia, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
Zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w art. 17 ustawy o CIT nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.
Zgodnie z art. 17 ust. Ib zwolnienie może być zastosowane, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele korzystające ze zwolnienia, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
Podatnicy, którzy spełniają powyższe warunki umożliwiające skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia, mają jednak obowiązek złożenia rocznej deklaracji CIT-8, nawet jeśli cały dochód osiągnięty w danym roku podatkowym korzysta ze zwolnienia.
Podatnicy mają też obowiązek odpowiednio wykazać ten dochód przeznaczony na cele statutowe lub inne zwolnione.
W przypadku jednak gdy dochody wolne od podatku zostały przeznaczone na cele statutowe, ale faktycznie nie zostały wydatkowane na te cele, to wtedy podatnicy mają obowiązek wypełnić część F.2. załącznika CIT-8/0. Oznacza to konieczność wypełnienia poz. 70, w której wykazuje się sumę dochodów z danego roku podatkowego oraz z lat poprzednich, które nie zostały wydatkowane do końca roku podatkowego. Ze względu na zwolnienie podatkowe wykazane w tym miejscu kwoty nie podwyższają podatku, nawet jeśli zostały tylko przeznaczone na cele statutowe lub inne zwolnione, ale nie zostały faktycznie wydatkowane.
Dla podatników wydatkujących dochody na cele statutowe zwolnione od podatku gdy okaże się, że taki wydatek stanowi koszt uzyskania przychodów, to nie należy wykazywać tego dochodu jako przeznaczonego i wydatkowanego na cele zwolnione, ale należy go wykazać w części D.2 (poz. 31) jako składnik ogólnej sumy kosztów związanych z podstawowymi przychodami podmiotu.
Jeśli dany wydatek nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, to wydatek ten można uznać za koszt wydatkowany na cele statutowe zwolnione od CIT.
Jeśli danego wydatku nie można zakwalifikować ani do kosztów uzyskania przychodów, ani do wydatków na cele statutowe, to dochód odpowiadający temu wydatkowi będzie podlegać opodatkowaniu.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 marca 2011 r.