Dwa dni na korektę dokumentów w ZUS

Rzeczpospolita (2011-04-27), autor: KWA , oprac.: GR

kwi 27, 2011

Firmy, które popełniły w ubiegłym roku błąd w dokumentach rozliczeniowych pracowników, mają obowiązek złożyć korektę do końca miesiąca – informuje Rzeczpospolita.

Płatnicy muszą sprawdzić dane przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie później niż do 30 kwietnia. Tak wynika z art. 41 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Lepiej nie zwlekać z poprawieniem błędów. Opóźnienia w składaniu korekt są wykroczeniem przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Gdy przedsiębiorca świadomie nie podejmuje naprawienia błędów w dokumentacji rozliczeniowej, ZUS może skierować sprawę do sądu. Ten zaś może nałożyć na płatnika karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. zł.

Weryfikacji wymagają zarówno zeszłoroczne dokumenty rozliczeniowe (ZUS DRA), jak i raporty imienne (ZUS RCA). Gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości, płatnik jest zobowiązany sporządzić i przekazać do ZUS odpowiednie komplety dokumentów korygujących, czyli imienne raporty miesięczne korygujące wraz z deklaracją rozliczeniową korygującą za dany miesiąc. Poprawienia wymaga nie tylko źle obliczona podstawa wymiaru i wysokość wykazanych składek, ale także takie informacje, jak dane identyfikacyjne czy kody tytułów ubezpieczenia.

Korekty dokonuje się na identycznych formularzach rozliczeniowych, jakie płatnik co miesiąc przekazuje do ZUS. W identyfikatorze formularza należy jedynie zaznaczyć, że jest to dokument korygujący. Oznaczeniem dla takiego dokumentu jest cyfra „2″, a jeżeli są to kolejne korekty, należy wpisać cyfry „3″, „4″ lub „5″.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 kwietnia 2011 r.