Oszczędności w OFE rosną szybciej niż te na kontach w ZUS

Rzeczpospolita (2011-06-01), autor: Aleksandra Fandrejewska , oprac.: GR

cze 6, 2011

Waloryzacja składek gromadzonych w ZUS na emeryturę wyniosła 4 proc. w 2010 roku. Przeciętna stopa zwrotu Otwartych Funduszy Emerytalnych wyniosła w 2010 roku 11 proc. –  informuje Rzeczpospolita.

Jak czytamy w dzienniku, w maju weszły w życie zmiany w prawie, które powodują, że mniej składek będzie trafiać na konto w OFE, a więcej do ZUS, na nowe subkonto. Zamiast 7,3 proc. od 24 czerwca fundusze zaczną otrzymywać 2,3 proc. składkę. Nowe konto w ZUS będzie waloryzowane według średniego wzrostu PKB z ubiegłych pięciu lat. To oznacza, że wzrost oszczędności emerytalnych ok. 15 mln Polaków będzie od tego momentu zależał głównie od wzrostu płac (pierwsze konto w ZUS), następnie kondycji gospodarki (nowe subkonto w ZUS) oraz sytuacji na rynku kapitałowym w tym głównie giełdzie (konta w OFE).

Zarządzający funduszami emerytalnymi przewidują, że w tym roku ich zyski nie będą już tak wysokie jak w dwóch ostatnich latach. Szacują, że przeciętnie oszczędności Polaków wzrosną o ok. 5 proc. Pesymiści wskazują, że wynik OFE może wynieść zaledwie 1,5 proc. zysku, optymiści wskazują zaś nawet na 10-proc. stopę zwrotu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 czerwca 2011 r.