Jaki program do zarządzania e-fakturami

Rzeczpospolita (2011-06-09), autor: Olgierd Bytom , oprac.: GR

cze 9, 2011

Dobór odpowiedniego programu informatycznego do e-faktur nie jest procesem łatwym. Oferta rynkowa dla rozwiązań spełniających wysokie wymagania jest skromna – pisze Rzeczpospolita.

Zdaniem eksperta firmy, która poszukiwała takiego narzędzia, najlepsze rozwiązanie proponuje FIS-SST z Gliwic. Jego koncepcja zakłada pięć kroków obsługi faktur:

– skanowanie czy raczej digitalizacja (z wyłączeniem e-faktur);

– rozpoznawanie (faktury papierowe i e-faktury) – realizowane przez zestaw kilku OCR i system samouczący się oparty o Fuzzy Logic (logikę rozmytą);

– archiwizacja – to E-Archiwum oparte na FIS/Archive na platformie SharePoint 2010;

– obieg (workflow) dla faktur również w SharePoint 2010;

– księgowanie – realizowane w systemie księgowym, do którego dane przekazywane są odpowiednim interfejsem.

Jak czytamy w „Rz”, samo wdrożenie trwało cztery miesiące. Z półrocznej perspektywy czasowej użytkowania zauważono szereg korzyści: zniknęły faktury papierowe z obiegu firmowego; obsługą faktur (za wyjątkiem workflow) zajmuje się ok. 50 proc. mniej personelu, nie ma kosztów związanych z utrzymywaniem dokumentacji papierowej, faktury nie czekają na aprobatę na biurkach osób decyzyjnych, dzięki dostępowi przez przeglądarkę internetową w każdej chwili, gdy tylko pojawi się zadanie akceptacji faktury, można przejść do jej zatwierdzenia, z dowolnego miejsca).

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 czerwca 2011 r.