Dodatkowy podatek za złą dokumentację

Rzeczpospolita (2011-06-27), autor: Paweł Rochowicz , oprac.: GR

cze 27, 2011

Niewielkie firmy z kapitałem zagranicznym często popełniają błędy w dokumentach dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi, narażając się w ten sposób na dodatkowy podatek i zarzuty stosowania cen transferowych – informuje Rzeczpospolita.

Nieświadomość przedsiębiorców wynika z faktu, że wielu zna wprawdzie przepisy regulujące dokumentowanie transakcji między podmiotami powiązanymi, ale nie zdaje sobie sprawy, że ich także one dotyczą.

W urzędach kontroli skarbowej zespoły badające podatników pod tym kątem działają coraz sprawniej. W ciągu ostatnich trzech lat pięciokrotnie do prawie 140 mln zł zwiększyła się kwota podatku dochodowego nałożonego dodatkowo na firmy naruszające przepisy o dokumentowaniu transakcji między podmiotami powiązanymi.

W celu uniknięcia problemów, eksperci radzą, by przedsiębiorcy domagali się od obsługujących ich biur rachunkowych i doradców podatkowych, rzeczowego przedstawiania obowiązków i ryzyka podatkowego związanego z błędnie prowadzoną dokumentacją transakcji z podmiotami powiązanymi.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 czerwca 2011 r.