Jak ująć w księgach dofinansowanie do kolonii dziecka z ZFŚS?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-04), autor: AP , oprac.: GR

lip 4, 2011

Przyznanie dofinansowania do kolonii dziecka przez zakład pracy powoduje zmniejszenie stanu ZFŚS oraz powstanie zobowiązania wobec właściwego pracownika.

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej zapis księgowy będzie następujący: Strona Wn konta 831 – Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – Ma konto konta 234 – Pozostałe rozrachunki z pracownikami.
Gdyby dofinansowanie dotyczyło dziecka byłego pracownika (np. emeryta lub rencisty), wówczas omawiane zobowiązanie należałoby ująć po stronie Ma konta 240 – Inne rozrachunki.

Zakładając, że dopłata do kolonii dotyczy dziecka, którego wiek nie przekracza 18 lat, nie będzie ona podlegała PIT, niezależnie od kwoty tej dopłaty. Ponadto dopłata sfinansowana z ZFŚS nie stanowi podstawy do naliczania ZUS. Zatem w tym przypadku nie wystąpi konieczność księgowań na kontach właściwych dla rozliczeń publicznoprawnych z wymienionych tytułów.

Wypłata dofinansowania właściwemu pracownikowi powoduje zmniejszenie stanu środków pieniężnych oraz oznacza uregulowanie zobowiązania wobec pracownika z tego tytułu.

W zależności od sposobu wypłaty księgowania będą następujące:
Strona Wn konta 234 – Pozostałe rozrachunki z pracownikami –

– strona Ma konta 100 – Kasa (jeżeli wypłata jest dokonywana z kasy) lub

– Ma 130 – Rachunek bankowy (jeżeli płatność następuje w drodze przelewu ze środków obrotowych pracodawcy na rachunek bankowy pracownika) lub

– Ma 134 – Rachunek bankowy ZFŚS (jeżeli płatność następuje w drodze przelewu z rachunku środków ZFŚS na rachunek bankowy pracownika).

Gdy wypłata dofinansowania nastąpiła ze środków obrotowych jednostki, to jest z bieżącego rachunku bankowego lub bieżących środków zgromadzonych w kasie. Wówczas niezbędne jest dokonanie refundacji środków z wyodrębnionego rachunku środków ZFŚS na rachunek bieżący. Księgowanie powinno być następujące:

strona Wn konta 130 – Rachunek bankowy,

strona Ma konta 134 – Rachunek bankowy ZFŚS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lipca 2011 r.