ZUS uznał, że powinienem zwrócić zasiłek chorobowy, który pobrałem dwa lata temu. Ma dowody, że wykonywałem w tym czasie pracę i uznał zasiłek za świadczenie nienależnie pobrane. Nie mogę podważyć tych dowodów, ale mam wątpliwości dotyczące okresu przedawnienia. Czy ZUS może żądać zwrotu zasiłku za okres sprzed 12 miesięcy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 84 ust. 1 ustanawia generalną zasadę, zgodnie z którą osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Za takie kwoty uważa się świadczenia:

● wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie do nich prawa albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

● przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu przez pobierającego.

Z kolei zgodnie z ust. 3 tego artykułu nie można żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane, a w pozostałych przypadkach ‒ za okres dłuższy niż ostatnie trzy lata.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 czerwca 2021 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR