Nieprawidłowe zarządzanie spółką z o.o. może spowodować powstanie szkody. W takim przypadku spółka ma prawo wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie wobec winnego członka zarządu. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby takie roszczenie rozpatrzył sąd? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym wymaga uzyskania zgody wspólników spółki z o.o. Uchwała zgromadzenia wspólników zezwalająca na dochodzenie roszczenia może zostać przyjęta jeszcze przed wniesieniem pozwu. Jednak można ją również przedstawić w toku postępowania przed sądem. Należy podkreślić, że w takim przypadku możliwość podjęcia uchwały odnosi się nie tylko do obecnych, lecz także do byłych wspólników.

Brak zgody zgromadzenia wspólników na dochodzenie przed sądem roszczeń odszkodowawczych za szkodę wyrządzoną przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu stanowi uchybienie formalne. W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do spełnienia ustawowego warunku wystąpienia z roszczeniem przeciwko członkowi zarządu. W efekcie powództwo przeciwko członkowi zarządu będzie oddalone przez sąd.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 czerwca 2021 r., autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR