Hipoteka przymusowa nie ogranicza ZUS w egzekucji

Gazeta Prawna , autor: Bartosz Marczuk , oprac.: GR

cze 17, 2021
Jestem udziałowcem spółki z o.o., wobec której z wniosku różnych wierzycieli jest prowadzona egzekucja z należącego do spółki lokalu użytkowego. Długi przewyższają wartość nieruchomości, a ZUS ma dodatkowo hipotekę przymusową. Czy ZUS poprzestanie na kwocie, jaką otrzyma po sprzedaży lokalu, czy będzie dalej żądał pozostałej części długu? Spółka nie ma innego majątku – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – ZUS przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika, a podstawą jej ustanowienia jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego. Zgodnie z art. 26 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zaspokojenie z przedmiotu hipoteki przymusowej następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, chyba że z przedmiotu hipoteki jest prowadzona egzekucja przez sądowy organ egzekucyjny.
 
W opisanej sytuacji postępowanie egzekucyjne jest prowadzone przez komornika sądowego, czyli zapewne na podstawie k.p.c.. W praktyce może się zdarzyć, że kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich wierzytelności. Z art. 1025 par. 1 k.p.c. wynika m.in., że z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:
 
1) koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym;
 
2) należności alimentacyjne;
 
3) należności za pracę za okres trzech miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika;
 
4) należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim;
 
5) należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 czerwca 2021 r.