Z powodów procesów produkcyjnych temperatura w naszej hali magazynowej zaczęła przekraczać 36 st. C. Czy powinniśmy podjąć działania zmierzające do obniżenia temperatury? Jak taka temperatura może wpływać na zdrowie pracowników? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – zgodnie z art. 207 par. 2 kodeksu pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

W myśl par. 30 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania), nie niższą niż 14 st. C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 st. C. Przepisy bhp nie określają natomiast górnej granicy temperatury, jaka może występować na stanowisku pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca jest zwolniony z jakichkolwiek obowiązków w tym zakresie. Należy przypomnieć, że w celu zapewnienia właściwego komfortu pracy w pomieszczeniach powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z:

● potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń,

● bilansu ciepła i wilgotności oraz

● zanieczyszczeń stałych i gazowych.

Praca w podwyższonej temperaturze nie jest obojętna dla ludzkiego organizmu, a tym samym może mieć negatywny wpływ na zdrowie pracownika. Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na obciążenie ośrodkowego układu nerwowego, mając tym samym wpływ na złe samopoczucie oraz zmniejszenie wydolności fizycznej i psychicznej. U osób narażonych przez dłuższy czas na działania wysokiej temperatury obserwuje się trudności w koncentracji uwagi, a także upośledzenie zdolności do wykonywania czynności wymagających zręczności i precyzji. Przy pracy wykonywanej w temperaturze około 35 st. C. występują zaburzenia gospodarki wodnej i elektrolitowej, znaczne obciążenie pracy serca i układu krążenia, a także silne zmęczenie.

Mając to na uwadze, pracodawca zatrudniający pracowników w powyższych warunkach powinien podejmować działania zmierzające do ograniczenia szkodliwego wpływu takiej pracy na zdrowie zatrudnionych, w szczególności poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji, pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku pracowników, napojów wzbogaconych w sole mineralne i witaminy itp.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 września 2021 r., autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR