Komornicy sądowi zapłacą organowi rentowemu za przekazanie danych, które są im niezbędne do prowadzenia spraw – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Taka zmiana znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, która znajduje się obecnie na etapie konsultacji. Prace nad nim koordynuje resort rolnictwa.

Jego głównym zadaniem jest usunięcie mankamentów w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników. Zdaniem resortu jednym z takich problemów są kwestie związane z przekazywaniem przez KRUS informacji. Obecnie przesyła on komornikom sądowym (na ich wniosek) nieodpłatnie (w przeciwieństwie do ZUS) dane w zakresie niezbędnym do prowadzenia przez nich m.in. postępowań egzekucyjnych lub zabezpieczających. Resort rolnictwa tłumaczy jednak, że bardzo często zdarzało się, że jednorazowo komornik sądowy kierował kilkaset wniosków o udzielenie informacji, świadomy tego, że nie jest zobowiązany do ponoszenia żadnych opłat z tego tytułu. Nowe przepisy mają to zmienić. Za udostępnienie informacji organ rentowy może żądać opłaty w wysokości nieprzekraczającej 2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 września 2021 r., autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR