Mniej obowiązków dla przedsiębiorstw

Rzeczpospolita (2011-07-28), autor: . RET , oprac.: GR

lip 28, 2011

Redukcję obowiązków informacyjnych i ograniczanie barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców przewiduje projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej – informuje Rzeczpospolita.

Projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej zakłada, że pracodawcy będą przekazywać raporty o ubezpieczeniu raz w roku lub na żądanie pracownika. Projekt skraca z dziesięciu do pięciu lat przechowywanie kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. Nie będzie też Monitora Polskiego B, a wraz z nim zniknie obowiązek publikowania przez przedsiębiorców sprawozdań finansowych.

Ponadto minister finansów na wniosek organizacji pracodawców oraz związków zawodowych będzie zobowiązany do wydania interpretacji podatkowej ogólnej, gdy izby skarbowe wydadzą rozbieżne interpretacje w indywidualnych sprawach.

Inne projektowane zmiany to: wydłużenie terminu składania deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 do 31 stycznia, zniesienie obowiązku uzyskiwania opinii rzeczoznawcy w projektach budowlanych oraz  wydłużenie do 31 lipca następnego roku możliwości wykorzystywania przez pracowników zaległego urlopu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 lipca 2011 r.